Just another WordPress.com site

Posts tagged ‘Isobelle Carmody’

Aurealis Awards – 2012 Finalists

The finalists of the 2012 Aurealis Awards have been announced and it is an awesome list that covers 13 categories. Now not all of the categories I’m going to list are kid’s and YA but some of these titles and authors are.

stormdancer-hi

Fantasy Novel

Bitter Greens by Kate Forsyth (Random House Australia)

Stormdancer by Jay Kristoff (Tor UK)

Sea Hearts by Margo Lanagan (Allen & Unwin)

Flame of Sevenwaters by Juliet Marillier (Pan Macmillan Australia)

Winter Be My Shield by Jo Spurrier (HarperVoyager)

Fantasy Short Story

“Sanaa’s Army” by Joanne Anderton (Bloodstones, Ticonderoga Publications)

“The Stone Witch” by Isobelle Carmody (Under My Hat, Random House)

“First They Came” by Deborah Kalin (Andromeda Spaceways Inflight Magazine 55)

“Bajazzle” by Margo Lanagan (Cracklescape, Twelfth Planet Press)

“The Isles of the Sun” by Margo Lanagan (Cracklescape, Twelfth Planet Press)

Science Fiction Novel

Suited by Jo Anderton (Angry Robot)

The Last City by Nina D’Aleo (Momentum)

And All The Stars by Andrea K Host (self-­‐published)

The Interrogation of Ashala Wolf by Ambelin Kwaymullina (Walker Books)

Confusion of Princes by Garth Nix (Allen & Unwin)

The Rook by Daniel O’Malley (Harper Collins)

Science Fiction Short Story

“Visitors” by James Bradley (Review of Australian Fiction)

“Significant Dust” by Margo Lanagan (Cracklescape, Twelfth Planet Press)

“Beyond Winter’s Shadow” by Greg Mellor (Wild Chrome, Ticonderoga Publications)

“The Trouble with Memes” by Greg Mellor (Wild Chrome, Ticonderoga Publications)

“The Lighthouse Keepers’ Club” by Kaaron Warren (Exotic Gothic 4, PS Publishing)

Young Adult Novel

Dead, Actually by Kaz Delaney (Allen & Unwin)

And All The Stars by Andrea K. Host (self-­‐published)

The Interrogation of Ashala Wolf by Ambelin Kwaymullina (Walker Books)

Sea Hearts by Margo Lanagan (Allen & Unwin)

Into That Forest by Louis Nowra (Allen & Unwin)

Young Adult Short Story

“Stilled Lifes x 11” by Justin D’Ath (Trust Me Too, Ford Street Publishing)

“The Wisdom of the Ants” by Thoraiya Dyer (Clarkesworld)

“Rats” by Jack Heath (Trust Me Too, Ford Street Publishing)

“The Statues of Melbourne” by Jack Nicholls (Andromeda Spaceways Inflight Magazine 56)

“The Worry Man” by Adrienne Tam (self-­‐published)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through words)  

Brotherband: The Hunters by John Flanagan (Random House Australia)

Princess Betony and the Unicorn by Pamela Freeman (Walker Books)

The Silver Door by Emily Rodda (Scholastic)

Irina the Wolf Queen by Leah Swann (Xoum Publishing)

CHILDREN’S FICTION (told primarily through pictures)

Little Elephants by Graeme Base (author and illustrator) (Viking Penguin)

The Boy Who Grew Into a Tree by Gary Crew (author) and Ross Watkins (illustrator) (Penguin Group Australia)

In the Beech Forest by Gary Crew (author) and Den Scheer (illustrator) (Ford Street Publishing)

Inside the World of Tom Roberts by Mark Wilson (author and illustrator) (Lothian Children’s Books)

 

I definitely have some favourites in this list but best of luck to all authors who made it this far. Can’t wait to see who the winners will be, they announce the winners on the 18th of May.

Advertisements

CBCA Book of the Year Winners

The Children’s Book Council of Australia announced their Book Of The Year winners and honour books today.

A big congratulations to all winners and honour recipients as well as all those who were short-listed.

 

Older Readers 

Sonya Hartnett – The Midnight Zoo

Cath Crowley – Graffiti Moon

Doug MacLeod – The Life of a Teenage Bodysnatcher

 

Younger Readers

 


Isobelle Carmody – The Red Wind

Michael Gerard Bauer- Just a Dog

Anna Branford, Ill.  Sarah Davis- Violet Mackerel’s Brilliant Plot

 

Early Childhood

Jan Ormerod, Ill. Freya Blackwood – Maudie and Bear

Tom Niland Champion, Kilmeny Niland, Ill. Deborah Niland – The Tall Man and Twelve Babies

Leonie Norrington, Ill. Dee Huxley – Look See, Look At Me!

 

Picture Book

Jeannie Baker – Mirror

Nikki Greenberg – Hamlet

Bronwyn Bancroft – Why I Love Australia

Tohby Riddle – My Uncle’s Donkey

 

Crichton Winner

Clare McFadden – The Flying Orchestra

 

Western Australian Premier’s Book Awards Shortlist

The shortlists for the 2010 Western Australian Premier’s Book Awards were announced today.

A big congratulations to all shortlisted authors. Here are the category lists The’Verse is most interested in.

CHILDREN’S BOOKS

Henry Hoey Hobson by Christine Bongers (Random House)

Mirror by Jeanne Baker (Walker Books)

Sarindi’s Dragon Kite by Janine M. Fraser/Illus. Elise Hurst (HarperCollins Aust)

The Red Wind by Isobelle Carmody (Penguin Group Australia)

The Three Loves of Persimmon by Cassandra Golds (Penguin Group Australia)

Toppling by Sally Murphy/Illus. Rhian Nest James (Walker Books)

YOUNG ADULTS

Anonymity Jones by James Roy (Random House Australia)

Happy as Larry by Scot Gardner (Allen & Unwin)

The FitzOsbornes in Exile: The Montmaray Journals 2 by Michelle Cooper (Random House)

The Midnight Zoo by Sonya Hartnett (Penguin Group Australia)

This Is Shyness by Leanne Hall (Text Publishing Co.)

Wavelength by A.J. Betts (Fremantle Press)

The winners will be announced in September 2011.

For further information go here

Aurealis Awards 2010

Established in 1995 by Chimaera Publications, publishers of the Aurealis magazine, the Aurealis Awards recognise the achievements of Australian science fiction, fantasy and horror writers.

These awards complement the Ditmar Awards and the ACBCA’s, neither of which distinguish between categories of speculative fiction. The awards originally comprised of four categories: science fiction, fantasy, horror and young adult with children’s fiction (ages 8-12) being addd in 2001. The later two categories cover works in all three speculative fiction genres.

This years awards were announced on the 21st of May and the event was hosted by Garth Nix. Finalists and winners in the children’s and YA categories are:

Children’s Fiction (told primarily through words)

Grimsdon – Deborah Abela, Random House

Ranger’s Apprentice #9 : Halt’s Peril – John Flanagan, Random House

The Vulture of Sommerset – Stephen M Giles, Pan Macmillan

The Keepers – Lian Tanner, Allen and Unwin (winner)

Haggis MacGregor and the Night of the Skull – Jen Storer & Gus Gordon, Aussie Nibbles (Penguin)

Children’s Fiction (told primarily through pictures)

Night School – Isobelle Carmody (writer) Anne Spudvilas (illustrator), Penguin Viking

Magpie – Luke Davies (writer) & Inari Kiuru (illustrator), ABC Books, (HarperCollins

The Boy and the Toy – Sonya Hartnett (writer) & Lucia Masciullo (illustrator), Penguin Viking (winner)

Precious Little – Julie Hunt & Sue Moss (writers) & Gaye Chapman (illustrator), Allen & Unwin

The Cloudchasers – David Richaradson (writer) & Steven Hunt (illustrator), ABC Books (HarperCollins)

Young Adult Short Story

Inksucker – Aidan Doyle, Worlds Next Door, Fablecroft Publishing

One Story, No refunds – Dirk Flinthart, Shiny #6, Twlefth Planet Press

A Thousand Flowers – Margo Lanagan, Zombies vs Unicorns, Allen & Unwin (winner)

Nine Times – Kaia Landelius & Tansy Rayner Roberts, Worlds Next Door, Fablecroft Publishing

An Ordinary Boy – Jen White, The Tangled Bank, Tangled Bank Press

Young Adult Novel

Merrow – Ananda Braxton-Smith, black dog books

Guardian of the Dead – Karen Healey, Allen & Unwin (winner)

The Midnight Zoo – Sonya Hartnett, Penguin

The Life of a Teenage Body-Snatcher – Doug MacLeod, Penguin

Behemoth (Leviathan Trilogy book 2) – Scott Westerfeld, Penguin

The press releases announcing the nominees from all categories can be found here and the winners here.

Congratulations to all nominees and winners.

Tag Cloud

%d bloggers like this: